Görsel Bilgileri Nerede Saklıyoruz? | Where Is Our Visual Memory Stored?

Geçtiğimiz Ekim ayında, sol gözüme Argon Lazer Tedavisi yapıldı. Daha doğrusu, daha ilk bölümüydü. Biraz sevimsiz bir işlem, onun için sadece 160 derece ve 520 lazer atışı dayanabildim, ikinci seansa 3 hafta sonra devam etmek zorunda kaldık.

Aslında konu gözüm değil, ama kısaca anlatmadan olmaz. Çocuklar için göz muayenesine gittiğimizde, doktordan benim gözüme de bakmasını rica ettim, vakti vardı, retina taraması da yapmalı deyince, bir de ne görelim? Sağ gözümde retina yırtılması varmış. Fakat görme merkezine yakın olduğu için ve de göz kendiliğinden bir hat çekip yırtılmayı şimdilik durdurduğu için, yırtılma tekrar devam edene kadar bu göze yapılacak birşey yokmuş. Sol gözümdeki yırtık daha ufak olduğu için, etrafını argon lazer kullanarak sınırlamaya karar verdik. Ve bu işlemin ilk bölümü, bir Perşembe akşamı yapıldı.

Sonra, o akşam uyudum, ve tuhaf bir rüya gördüm. Tuhaf olan rüya değildi aslında, gördüğüm görüntülerin detaylarıydı. Olay, çocukluğumdaki tuvaletimizde cereyan etmekteydi. O zamanlar çok görüştüğümüz ve hep evimize gelen bir arkadaşımla, o tuvaletteydik. Burası yenilenmeli mi yoksa böyle kalmalı mı filan gibi mekana yakışır bir sohbet içerisindeydik. Biz bugündeydik, ama mekanın görüntüsü çocukluğumdandı, çünkü görüntü yerden 115/120cm yüksekten alınmıştı, 6-7 yaşlarındaki boyumda olmalıyım. Ya da tuvalette otururken kaydetmişim, kim bilir! Banyonun zemini, sarı 10cm’lik altıgen mat, duvarlarıysa siyah 15×15 parlak seramikti. Ve en net görüntü, küvetle duvarın birleşmesindeki altıgen zemin seramiğinin tam yarıdan kesilmiş olması, ve üzerindeki sırın yavaşça erimişliğiydi. Sonrası malum, rüya dağıldı, koptu gitti.

Ben ise, gecenin ortasında, uyanıp düşünmeye başladım. Ya görüntüler sadece beyinde
depolanmıyorsa? Ya retinamızın (ve tabii burnumuzun, kulağımızın, dilimizin ve derimizin) de depolama yetisi varsa, ve beyin sadece bu bilgilere ulaşıp işliyorsa? Ve bu argon lazer atışları kayıdın yapıldığı noktaları bir şekilde harekete geçirdiyse. 520 atışlık bölgeden çıka çıka 35 yıllık bir tuvalet görüntüsü mü çıktı, o girmek istemediğim ayrı bir konu olarak kenarda kalsın lütfen.

Yarı uyanıkken zihnimin üzerindeki kontrolüm tam kaçıyor, buradan mimariye atladım tabii. Peki, deneyimlediğimiz mekanların bu tuhaf detayları, algımızı nasıl şekillendiriyor o zaman? Tuvalet dediğin mekanda günde epey zamanını geçiren bir çocuğun beğenilerinin şekillenmesinde o tuvaletin estetiğinin yeri nedir? Gece gece bilimsel bir tez yazacaktım, neyse ki uykuma yenildim, sabah kalktığımdaysa kendime gelmiştim.

Yine de, hala kafamı kurcalıyor: Hafızaya kayıt denilen şey nereye yapılıyor? Ayrı ayrı hafızalarımız var mı acaba? Göz hafızası, burun hafızası, cilt hafızası?

Ve sevgili tuvalet – banyo tasarlayıcıları! Seramikleri keserken dikkat edin, retinamız sonuçları kaydediyor olabilir!

Where is visual information stored?

Last October, I had an Argon Laser Treatment on my left eye.

The story is short. By a routine ophthalmologist appointment, they found out that I have Retinal Detachment. On my right eye, it is apparently an old thing, my eye has already created a Demarcation Line around it, and it is very close to macula, so I need to wait until it continues to detach again one day. On my left eye, it is apparently not so advanced, so this Argon Laser intervention is apparently going to stop it from detaching any further. And, one Thursday, the first treatment was done, I could only take it for 160degrees and 520 laser shots, so I needed to go back two more times.

Anyway, that night, I had a strange dream. I always have strange dreams, this is not new. The strange part was the vision I had. It was the vision of my childhood bathroom, specifically its tiles, the colors, their shapes, and how and where they were cut. The floor tiles were hexagonal, 10cm, and yellow. The wall tiles were black 20x20cm squares. My vision was exactly about the hexagonal corner tile, where it met the two walls. The vision was from my childhood, because it was approximately from 110/115cm above the floor,
so I must be of age 6-7.

So, in the middle of the night, there I was, awake, thinking about what memory is, where it is written or stored. And I started wondering, whether it was possible that visual information (or some of it may be) was stored at the retina after all? And these laser shots may have triggered the places of those memories? A neuroscientist interested in the subject, please hear out my cry, and guide me! Wikipedia does not help much on the subject! http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_memory

And then, Mrs. Architect started thinking: What is the visual, “cortex-ual” importance of a stinking bathroom floor tile? And hey, how long do people spend in bathrooms? And what is its effect on our visual development? If you are spending an hour of a day in your childhood, say in the nicest or worst bathroom? And you can widen the subject to basically anything what we see, which space we live in.

From now on, please decide carefully: Where will you cut the next corner tile? A retina might recall your decision!

20120217-231204.jpg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: